FB.AppEvents.logPageView();

Popular Posts

Wednesday, 19 June 2019

কেতেকীৰ ঔষধি গুণ

বিভিন্ন ধৰণৰ গছ লতিকাবোৰক প্ৰকৃতিৰ দ্বাৰা সৃষ্ট বনৌষধিৰ এক জীৱিত উদ্যোগ বুলি কব পাৰি । আপুনি নিজৰ আশে পাশে থকা গছ-গছনিৰ বাৰী আৰু ফল-মূলৰ বাগিছাসমূহত চকু ফুৰালেই এনে বহু ঔষধি গুণসম্পন্ন উদ্ভিদ বিচাৰি পাব । এনে এবিধ বহুপযোগী তথা ঔষধি গুণাগুণেৰে ভৰপূৰ সুগন্ধিত ফুলজাতীয় উদ্ভিদ হৈছে কেতেকী । অৱশ্যে কেতেকীৰ গছ মানুহৰ বাৰীতকৈ হাবি জংঘলত বেছিকৈ পোৱা যায় । কিন্তু বৰ্তমান যুগত হোৱা বনাঞ্চলৰ অবাধ ধংসকাৰ্যৰ ফলস্বৰূপে এইবিধ গছ দুষ্প্ৰাপ্য শ্ৰেণীৰ উদ্ভিদৰ অন্তৰ্ভূক্ত হৈছে ।


সাধাৰণতে পাতল,দীঘলীয়া,ঘনআৰু কাঁইটীয়া পাতেৰে সৈতে কেতেকীৰ গছ দুটা প্ৰজাতিৰ থাকে । এটা বগা আৰু আনটো হালধীয়া । এই গছৰ ফুল জানোৱাৰী- ফেব্ৰুৱাৰী মাহৰ পৰা ফুলিবলৈ লয় । কেতেকী গছৰ পাতেৰে শীতল পাটি,ছাতি আৰু টুপী প্ৰস্তুত কৰা হয় । এই গছৰ কুমলীয়া পাত আৰু ভিতৰৰ শাহ অংশক ভাৰতবৰ্ষৰ কোনো কোনো ঠাইত শাক হিচাপেও খোৱা হয় ।

কেতেকী ফুলৰ তীব্ৰ সুগন্ধত আকৰ্ষিত হৈ এই গছত সাপে প্ৰায়ে আশ্ৰয় লয় । সেয়ে পশ্চিমবংগৰ হিন্দু ধৰ্মাৱলম্বী লোকসকলে এই গছক সৰ্পকুলৰ ৰক্ষাকাৰী দেৱী মনসাৰ জন্মস্থান বুলি মানে । উল্লেখযোগ্য যে কেতেকী গছৰ দীঘলীয়া পাত গজানন গণপতিৰ হস্তালিকা পূজাৰ বিধি বিধানতো প্ৰয়োগ কৰা হয় ।

কেতেকীৰ গছ হ'ল বহু ঔষধি গুণাগুণৰ সম্ভাৰ । খৰ খজুৱতি আৰু ছালৰ ৰোগসমূহত এই গছৰ পাত পিহি লগালে আৰাম পোৱা যায় । কেতেকী পাতৰ ৰস ৪০-৬০ মিলিগ্ৰাম সেৱন কৰিলে শৰীৰৰ পৰা ঘাম ওলাই জ্বৰ নোহোৱা হয় আৰু মনলৈ স্ফুৰ্তি আহে । কেতেকীৰ তেলেৰে সদায় মালিচ কৰিলে ককালৰ বিষ নাইকীয়া হয় । কেতেকী পাতৰ ৰস বগা চন্দন মিহলাই নাকেৰে গোন্ধ ললে গ্ৰীষ্মকালত হোৱা মূৰৰ বিষ ভাল হয় ।

কেতেকীৰ ফুল পানী সুগন্ধিত কৰিবলৈ আৰু বিভিন্ন ধৰণৰ সুগন্ধি প্ৰস্তুত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয় । তামোলৰ টুকুৰা কেতেকীৰ ফুলত ৰাখি সুগন্ধিত কৰাৰ পাছত পানৰ সৈতে ইয়াক প্ৰয়োগ কৰা হয় । আধুনিক ৰন্ধনশালসমূহতো বিভিন্ন প্ৰকাৰে কেতেকীৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা সুগন্ধিৰ প্ৰয়োগ ঘটা দেখা যায় । বিশেষকৈ উত্তৰ ভাৰতৰ ৰাজস্থানত ৰসগোল্লা, লালমোহন, ৰাবৰি, ৰসমালাইআদিত ইয়াৰ প্ৰয়োগ ঘটে । তদুপৰি অত্যন্ত সুগন্ধিত মোগলাই ব্যঞ্জনকো কেতেকীৰ সুগন্ধিয়ে চুই গৈছে । ইয়াৰ অকণমান গ্ৰহণ কৰিলেই সন্তুষ্টিৰ ভাৱেৰে মন তৃপ্ত হৈ পৰে ।

No comments:

Post a Comment